20
Nis

FENG SHUI NEDİR VE NASIL KULLANILMALIDIR?

Feng Shui, kökeni en az 5000 yıl öncesine dayanmasına rağmen batıya kısa bir süre önce gelen eski bir Çin bilim ve sanatıdır. Kelime anlamı ise Feng “rüzgar”  Shui “su” anlamına gelmektedir. Çin kültüründe rüzgar ve su sağlıkla ilişkilidir. Su yaşam enerjisi Chi’yi temsil eder. Rüzgar da doğada var olan su/enerji üzerinde esen değiştirici, dönüştürücü gücü sembolize eder. Bu sebeple doğru uygulanan Feng Shui sağlıklı ve huzurlu bir yaşam vaat eder. Bunun tersine yanlış uygulanmış bir Feng Shui kötü şans ve talihsizlik demektir.

CHI

Feng Shui inancına göre, görünmez hayat, güç veya enerji anlamına gelen ‘chi’ hem bizlerin içerisinde bulunur hem de evren boyunca dolaşır. Sağlıklı ve iyi bir yaşam sürmek için, bu gücü kullanmak ve verimli chi enerjisini evlerimizde ve hayatımızda desteklemek gerekir. Feng Shui uygulayanlar, eğer hayatlarımız durgunsa, depresyondaysak veya enerjimiz düşükse bunun temel nedenini chi enerjisinin eksikliğine bağlıyorlar.

YİN & YANG

Feng Shui de anahtar kavram olan yin ve yang, evrendeki her şeyin iki kesişenden ve aynı zamanda da birbirini tamamlayıcı enerjilerden ibaret olduğunu varsayıyor. Yang enerjisi etrafımızdaki havada ve rüzgarda vardır, sakinleşilmesi gereken bir mekanda bu enerjinin azolması istenir, buna karşılık Yin enerjisi ağır kütlelerde ve toprakta bulunur, dinginliği bu enerji sağlar. Evlerde tuğla duvarlar ya da toprak saksılı bitkiler bu enerjiyi destekler.

Yin yavaş, yumuşak, soğuk, ıslak, pasif sıfatlarına sahiptir. Su, dünya, ay, kadınlık ve geceyi işaret eder.

Yang ise hızlı, sert, sağlam, kuru, sıcak sıfatlarına sahiptir. Ateş, gökyüzü, güneş, erkeklik ve gündüzü işaret eder.

5 ELEMENT

Diğer önemli kavram ise 5 element veya enerji olan: ateş, metal, ahşap, su ve toprak. Feng Shui ye göre bunlar evrenin 5 ana elementi olmakla birlikte her biri birbiri sayesinde meydana gelmiştir. Bir araya geldiklerinde, sonu olmayan bir döngü oluştururlar. Çinliler evrendeki her şeyin bu beş elementten birine ait olduğuna ve birbirlerini etkileme biçimine göre yaşamlarını yönlerdirdiğine inanırlar.

Ayni zamanda her bir element belirli bir yön, renk gibi birçok özellik taşımakta. Bunlardan herhangi birini evinize uyarladığınızda, kişisel ihtiyaçlarınıza göre enerjinizi yükseltebilir, iyileştirebilir ve böylece yaşam kalitenizi arttırabilirsiniz.Bir mekanda objelerin ve yönlerin ait olduğu elementler birbirine zarar vermemelidir. Elementlerin olağan üstü döngüsü: Ateş toprağı yaratır, toprak metali içerir, metal suyu tutar, su ağacı besler, ağaç ateşi besler.Elementlerin yıpratıcı döngüsü: Ateş metali eritir, metal ağacı keser, ağaç toprağı tüketir, toprak suyu emer, su ateşi söndürür.

İç mimarlık uygulamalarında olduğu gibi Feng Shui uygulamaları da sağduyu kullanılarak geliştirilmiştir. Evimizin içindeki eşyalarımızın yerlerini değiştirmek belirli renkler kullanmak, ışık ve gölge derecelerini iyi ayarlamak veya evimize ufak tefek bitkiler, aynalar ve benzeri objeler yerleştirmek evlerimizdeki enerjiyi arttırarak bizlere daha sağlıklı ve mutlu bir yaşam alanı sağlayacaktır.

Feng Shui için gerekli birçok adım var öncelikle üzerinizdeki negatifliği atmanız ve bu işe inanmanız gerekir. Düşünce gücünüz ve pozitif enerjiniz bu konuda sizleri sonuca götürecektir. Bunun yanı sıra;

Feng Shui de 8 tane temel yöntem vardır .

1 ) Işık, renkli ve her çeşit, bunun yanı sıra aynalar
2 ) Ses, çanlar, müzik(isteğe göre) ve ziller
3 ) Renkler
4 ) Çiçek, bitki ve küçük ev hayvanları
5 ) Havada salınan nesneler,süsler
6 ) Heykel
7 ) Elektronik cihazlar
8 ) Bambudan yapılmış kılıçlar

Feng shui de sembolizim önemli bir yere sahiptir. Aynalar, rüzgar çanları, hareketli süsler, kristal küreler,  bitki ve hayvanlar gibi canlı varlıklar, bambu flütler, taş, kaya veya heykel gibi ağır nesneler, renkler ve metal aletler ve lambalar Feng shui’nin dekorasyon araçlarıdır. Feng shui’ye göre rüzgar çanları ve bambu flütler bireysel enerjiyi açığa çıkarır. Hayvan ve  bitki gibi canlılar da Feng shui felsefesinde çok önemlidir. Çünkü bir enerji içerirler ve chi’yi harekete geçirirler. Bu felsefede, sudan dolayı balığın ayrı bir yeri vardır ve balığın bolluk ve şans getirdiğine inanılır. Bu yüzden genellikle Çin restoranlarında akvaryumlar ya da göletlerle karşılaşırız.

Feng Shui’ye uygun dengeli bir mekan tasarlamak için genellikle Renk Çemberi kullanılır. Bu renk çemberi hangi rengin hangi elementi nitelediğini ortaya koyar. En iyi sonuca ulaşmak için bir uzman tarafından evinizin veya mekanınızınenerji haritasının çıkartılmış olması gereklidir. Feng Shui prensipleriyle bir odanın, bir evin, bir insanın hatta bir ülkenin enerji haritası çıkarılabilmektedir.